Gál Tamás, mesteroktató

A debreceni konzervatóriumban a zeneszerzés főtárgy mellet hegedülni, zongorázni és harsonázni is tanult. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán 1984-ben karvezetés, majd 1985-ben karmesterképző szakon szerzett diplomát. Tanárai Zámbó István, Maklári József, Kórodi András és Lukács Ervin voltak.

Diplomájának megszerzése óta minden hazai szimfonikus zenekar rendszeresen visszatérő vendégkarmestere. Rendszeresen dirigál a Budapesti Tavaszi Fesztiválon is. 1991-ben a fesztivál keretében megrendezett Nemzetközi Benjamino Gigli Gálakoncert vezető karmestere volt.

1985-88 között a Pécsi Szimfonikus Zenekar karmestere, 1986-tól kezdve több éven át a nagyhírű Nyírbátori Nemzetközi Ifjúsági Zenei Tábor művészeti vezetőjeként tevékenykedett.

1988-tól 2008-ig – Zeneakadémiai munkássága mellett – a MÁV Szimfonikus Zenekar művészeti vezetője, vezető karmestere volt. Ez alatt a húsz év alatt közös munkájuk során – a hazai fellépéseken túlmenően – számtalan sikeres hangversenyt adtak világszerte.
2014 és 2018 között a Miskolci Szimfonikus Zenekar művészeti vezetője.

A MÁV Szimfonikus Zenekar élén fellépett Európa szinte minden országában, ezen túl Hong-Kong-ban, Kínában és Japánban dirigálta nagysikerű hangversenykörutakon állandó zenekarát, mely során Tokió, Osaka, Nagano és Yokohama hangversenytermeiben aratott osztatlan szakmai és közönségsikert.

2005-től a Tajvani Nemzeti Szimfonikus Zenekar rendszeresen koncertező, állandó vendégkarmestere.

Hosszú éveken át – a zenekar megszűnéséig – a németországi Filharmonica Hungarica állandó vendégkarmestere volt. Ezzel a zenekarral 2000-ben egy húsz hangversenyből álló turnét dirigált az Amerikai Egyesült Államok és Hollandia számos nagyvárosában.

A Zágrábi Szimfonikus Zenekar és a Berlini Szimfonikusok állandó vendégkarmestereként éveken keresztül több hazai hangversenyén és nagy európai turnéján is vezényelte e két együttest. Több alkalommal is állt a cseh Janaček Szimfonikus Zenekar és az Oxfordi Kamarazenekar élén.  Évek óta rendszeres meghívott karmester vendége a Szlovák Filharmónia Zenekarának Pozsonyban és Kassán a Szlovák Nemzeti Filharmonikus Zenekarnak. Több alkalommal vezényelte a luganói rádiózenekart, az Orchestra della Svizzera Italiana-t, Bartók A kékszakállú herceg vára című opera koncertszerű előadásait dirigálta az Isztambuli Operában.

Vendégszerepelt a Coloradoi Fesztiválon. Mesterkurzusokat tartott többek között a párizsi Conservatoire hallgatóinak.

A hazai és nemzetközi karmester versenyek zsűrijének rendszeresen tagja.

Korábbi tanítványai között nagy számban találhatók nemzetközi karmesterversenyek díjazottjai, elismert szimfonikus zenekarok dirigensei.

Több kortárs mű bemutatója fűződik nevéhez, hazai és külföldi hangversenypódiumokon egyaránt.

Kitüntetések, díjak: Liszt Ferenc-díj (1998), Artisjus-díj (1993), Lajtha László emlékdíj (2007), Érdemes művész (2008)