Dr. habil. Szilágyi Gyula, adjunktus

Zenei pályájával párhuzamosan 1985-ben okleveles gépészmérnöki diplomát szerzett a BME Közlekedésmérnöki Karán, majd 1988 és 1999 között az Amszterdami Sweelinck Zeneakadémián tanult orgona, zongora és egyházzene főtanszakokon Jacques van Oortmerssen, Hans van Nieuwkoop (orgona), Jan Marisse Huizing (zongora), Paul van Nevel (régi zene) irányítása alatt. Az ezen évek alatt megszerzett diplomáit az Oktatási Hivatal 2009-ben Okleveles orgonaművész, -tanár, Okleveles zongoraművész, -tanár, illetve Egyházzene-orgona előadóművészi titulussal homologálta. 1999-ig az amszterdami Vondelpark-i református Park-templom (ma Orgelpark néven hangversenyterem) kinevezett orgonistája volt. 1999-től 2011-ig a portugál Algarvén, majd a spanyolországi Andalúziában, illetve Extremadurában élt, tanított, hangversenyezett.

Orgona-, zongora- és kamarazene- tanárként működött többek között a Faro-i, Tavira-i, Lagos-i, Portimão-i és a Cáceres-i Konzervatóriumokban.

Az Ibériai-félszigeten orgonarestaurátori munkában is részt vett Gerhard Grenzing S.A. cégénél a Baeza-i (Jaén provincia) Santa María y San Andrés templom historikus orgonájának, valamint Manuel Luengo Flores (Jerez de la Frontera, Cádiz provincia) orgonaépítőnél a Sevilla-i Jesús del Gran Poder bazilika orgonájának és a Villafranca de los Barros-i (Badajoz provincia, Extremadura) Nuestra Señora de la Coronada templom historikus orgonájának restaurálásában.

2004-ben az Innsbruck-i ’Paul Hofhaimer’ Régi-zenei Improvizációs és Interpretációs Orgonaverseny döntőse volt.

Magyarországra való hazatelepülése után jó néhány zeneiskola zongora-, illetve orgonatanára volt. Az elmúlt években számos hangversenyt, interpretációs kurzusokat, 2015-ben a LFZE Egyházzenei Tanszékén J. P. Sweelinck orgonaművészetéről doktoriskolai szemináriumokat is tartott. 2015-ben az AerisOrgona Kft. felkérésére a Gazdagréti Szent Angyalok Plébániatemplomban épült 18. századi kasztíliai kópia-orgona projektjében kamatoztatta az Ibériai-félszigeten megszerzett tapasztalatait.

1983 óta tagja a Deák téri Lutheránia énekkarnak (karvezető: Dr. Kamp Salamon) és 2012 óta a Pesti Ferencesek Greccio énekegyüttesének (karvezető: Dr. Kecskés Mónika).

2016 őszén a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Doktori Iskoláján zenei előadóművészet témakörben cum laude DLA doktori fokozatot szerzett. Disszertációjának témája „A Batalla - egy műfaj élete az ibériai orgonaművészetben”. Mestermű-hangversenye az említett gazdagréti kasztíliai orgonán hangzott el 2016 októberében.

2014 óta a Nyíregyházi Egyetem Zenei Intézetének adjunktusa, 2015-től pedig a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karán tanársegédként tanít orgona főtárgyat, liturgikus orgonajátékot, orgonametodika-repertoárismeretet, valamint zongora kötelező tantárgyakat.

2007 óta rendszeres előadóművésze az Algarve-i Nemzetközi Orgonafesztiválnak Portugáliában, melynek alapításában maga is részt vett. Ugyancsak rendszeres koncertező az Orosz Föderációban is. Számos alkalommal adott nagysikerű hangversenyt Moszkvában, Szaratovban és Penzában, ahol több alkalommal orgonakurzust is tartott. Idehaza rendszeresen tart régizenei mesterkurzusokat, elsősorban a gazdagréti kasztíliai orgonán. 2018-ban ezen a hangszeren egy hétrészes hangversenysorozatban előadta Francisco Correa, 17. századi andalúz zeneszerző életművének számító Facultad Orgánica c. gyűjteményének teljes egészét, valamint ugyanott 2020-ban, egy hatrészes sorozatban eljátszotta Manuel Rodrigues Coelho, portugál korabarokk zeneszerző 400 éve, 1620-ban, kiadott Flores de Música című billentyűs gyűjteményének majdnem a teljes egészét.