Dr. Ujvárosi Andrea, egyetemi docens

Tanulmányok, végzettség:

A Kossuth Lajos Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán történelem–orosz nyelv és irodalom szakos középiskolai tanári, majd a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar jogelőd intézményében általános iskolai énektanári és okleveles énekművész–tanári diplomát szerzett. Doktori (PhD) tudományos fokozatát a Debreceni Egyetem Humán Tudományok Doktori Iskola Nevelés- és Művelődéstudományi Doktori Programjában szerezte. Doktori értekezésének címe: Az idegen nyelvű interpretáció a magánének tanításában.

Nyelvtudás, nyelvismeret:

Orosz nyelv felsőfokú végzettség, Angol nyelv felsőfokú ismerete
Német nyelv középfokú ismerete
Francia nyelv, Olasz nyelv, Latin nyelv alapfokú ismerete

Szakmai-,  tudományos-, és előadóművészi tevékenység:

I. Tanári működés

A) formális graduális oktatói tevékenység

• 1987-1989 a Kossuth Lajos Tudományegyetem Gyakorló Általános Iskolája történelem, orosz szakos tanára
  • 1992-1997 a debreceni Kölcsey Ferenc Református Tanítóképző Főiskola hangképző tanára
  • 1993-1995 a nyíregyházi Bessenyei György Tanárképző Főiskola hangképző tanára
  • 1993-2015 a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar Szolfézs-Zenelmélet, Karvezetés Tanszék hangképző tanára
  • 1995-től a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának főállású oktatója
  • 2004-től a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar Magánének Tanszék ének főtárgy és metodika tanára
  • 2004-2010 a magánének szakos egyetemi hallgatók tanítási gyakorlat vezető tanára
  • 2013-2015 a Kölcsey Ferenc Református Hittudományi Egyetem hangképző tanára
  • 2013-tól a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar Magánének Tanszék kamaraének tanára
  • 2013-2015 a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Szláv Filológiai Tanszék óraadó tanára (Szemelvények az orosz zeneirodalomból c. kurzus)
  • 2015-2017 a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar Magánének Tanszék idegen nyelvű interpretációs gyakorlat tanára
  • 2015-től a Magánének tanszék valamennyi  szakmai módszertani tantárgyának (metodika, repertoárismeret, szakmódszertan, szakdidaktika) oktatója
  • 2020 óta a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar egyetemi docense

B) művészeti oktatói tevékenység

A magánénekes hallgatókat versenyekre, kurzusokra, meghallgatásokra  készíti fel.
Koncertezési lehetőségeket teremt és valósít meg a tanszék hallgatói számára.
Szakdolgozatok témavezetője és bírálója.
A Debreceni Egyetem Tehetséggondozó Programban témavezető.
Külföldi hallgatók angol nyelvű oktatását végzi.
Magánének kurzusokat vezet hazai és külföldi énekesek számára.
A tanszéken a magánének tanári képzéshez kapcsolódó oktatási tevékenységeket koordinálja.

II. Előadóművészi tevékenység, koncert és opera szerepek

A) Koncertek

Repertoárjának Bach, Vivaldi, Pergolesi, Händel, Mozart, Haydn, Beethoven, Rossini, Schubert és más mesterek oratórikus műveinek alt szerepei mellett dalok is jelentős részét képezik. Az orosz romantika és a kortárs művek állnak önálló koncertjeinek fókuszában. Debrecen és a régió zenei életében a Kodály Kórus, Kodály Filharmónia, Konzervatóriumi Esték, Universitas bérletsorozat, Tavaszi Fesztivál előadóművészeként vállalt szerepet. Hazai hangversenyei mellett koncertet adott többek között Ausztriában, Bulgáriában, Finnországban, Franciaországban, Litvániában, Olaszországban, Oroszországban, Romániában, Spanyolországban.
2000, 2001, 2006 években a Magyar Rádió Márványtermében adott önálló dalestjeit élő, egyenes adásban közvetítette a Bartók Rádió.
2000-ben készült el Csemiczky Miklós, Orbán György, Selmeczi György, Vajda János dalait tartalmazó CD-je „Téged kérlel az ének” címmel.

B) Szerepek

A tanítás mellett 1996-tól a Csokonai Színház magánénekeseként több tucat szerepet énekelt el az opera, az operett és a musical műfajában, Debrecenben, valamint Budapesten és több más hazai színpadon. Opera szerepei között a  nadrágszerepek és a drámai hősnők mellett  a vígoperai nőalakok egyaránt megtalálhatók.

Fontosabb szerepei:

Film:

Koltai R.: Világszám

III. Opera Nagyköveti tevékenység

Az Oktatási Hivatal által meghirdetett köznevelési program keretében a Magyar Állami Operaház megbízásából Az Opera Nagykövetei pályázat nyerteseként 2016. év januárjától mint az Opera Nagykövete végzi tevékenységét. Az éneklés művészetéről és pedagógiájáról, az opera műfajáról, interpretációjának koncertpedagógiai-  és szakkérdéseiről tartott előadásainak és prezentációinak száma meghaladja a kétszázat.

IV. Szakmai elismerés

• 2002 – Neményi Lili-díj
  • 2018 – Debrecen Kultúrájáért Alapítvány ösztöndíja

V.  Tudományos tevékenység

Tudományos érdeklődésének középpontjában a nyelv, mint a vokális előadás meghatározó eleme áll. Kutatási területe az eredeti nyelvű éneklés tanításának problematikája, doktori értekezése is ennek a témakörnek az aspektusait vizsgálja interdiszciplináris megközelítéssel. Az elméleti kutatásnak és az oktatói gyakorlatnak az összekapcsolásával célja az eredeti nyelvű éneklés tökéletesítése által a magánénekes hallgatók versenyképességének fokozása hazai és nemzetközi szinten. Hazai és nemzetközi konferenciákon tart előadásokat, a témában megjelent publikációit a Tudóstér profil tartalmazza.