Hruby Edit, mesteroktató

Egyetemi diplomáját a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Debreceni Konzervatóriumában szerezte, majd elnyerte a Budapesti Operabarátok Egyesületének ösztöndíját.

A Magyar Állami Operaházban Puccini Bohéméletének Musetta-jaként debütált, majd olyan darabokban énekelt, mint Bizet: Carmen, Britten: Peter Grimes, Vajda: Leonce és Léna, Kacsóh: János vitéz, stb.
Ezzel párhuzamosan a Debreceni Csokonai Színházban szerepei voltak többek közt: Mozart: Varázsfuvolában Pamina, Cimarosa: Titkos házasságában Carolina.
Tíz éven át a Pesti Vigadóban, majd a Belvárosi Színházban működő Interoperett primadonnája.

Együtt dolgozott többek között Lukács Ervinnel, Medveczky Ádámmal, Kovács Jánossal, Pál Tamással, Oberfrank Péterrel, Köteles Gézával, Török Gézával, Kocsár Balázzsal, Kesselyák Gergellyel, Tokody Ilonával, Wiedemann Bernadettel, Kiss B. Attilával, Kertesi Ingriddel, Temesi Máriával, Fekete Attilával, csak hogy néhány nevet említsünk.

Meghívott vendégművészként fellépett Európa szinte minden országában.

Énekesi pályafutása mellett mindvégig a tanításnak is ugyanolyan fontos szerepet tulajdonított.  Újpesten a magánének-tanszak vezetője, illetve az Erkel Opera-stúdió alapítója, művészeti vezetője volt.

Tanulmányok, ösztöndíjak:

• 2016-2018: Zenei mentor-és gyakorlatvezető tanár, szakvizsgázott pedagógus diploma, Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem
  • 1997: Énekművész-tanár Master-diploma, Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Debreceni Konzervatóriuma
  • 1986-1989: Debreceni Tanítóképző Főiskola Ének-szakkollégium
  • 1999-2001: Budapesti Operabarátok Egyesületének ösztöndíjasa
  • 1995: New York State University at Buffalo és a Greater Buffalo Opera Company ösztöndíja
  • 1992: Cornell Egyetem, (Ithaca, USA) Judith Kellock operastúdiójának ösztöndijasa

Oktatói tevékenység:

• 2014-től a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar Magánének Tanszékének mesteroktatója (magánének, kamaraének)
  • 2020-2021: a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar Magánének Tanszékén szakmódszertan-szakdidaktika, valamint az összefüggő tanítási gyakorlathoz kapcsolódó kísérő módszertani szeminárium tárgyak oktatása a zeneművésztanár képzésben résztvevők számára
  • 2021: témavezető a Debreceni Egyetem Tehetséggondozó Programjában (DETEP)
    Mindezen túl koncertezési lehetőségeket teremt, szakdolgozatok témavezetője és bírálója, külföldi hallgatók angol nyelven való oktatását végzi szükség esetén.
  • 2017: a Budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem magánénekes növendékének gyakorlatvezető tanára (Újpest-AMI)
  • 2003-2011: tanszakvezető az Erkel Gyula AMI-ban a magánének és a vegyes tanszakon
  • 2001-2015: az Erkel Gyula AMI magánének tanára
  • 1999-2001: a Shakespeare Színművészeti Akadémia hangképző tanára
  • Debreceni Egyetem Arany János Gyakorló Általános Iskolájának énektanára

Művészeti tevékenység:

• 2020-2022: Danubia Talents International Music Competition and Festival zsűritagja
  • 2018-2021: Gödi Nyári Pászthy-Hruby kurzus tanára
  • 2021: Gödi Művészbejáró c. zenei sorozat szerkesztője, műsorvezetője
  • 2019: Házy Erzsébet Nemzetközi Énekverseny mesterkurzusának tanára
  • 2009: Erkel Operastúdió megalapítója és művészeti vezetője (2009-2013)
    Bemutatott műveink: 2009-2010 Cimarosa: Titkos házasság, 2010-2011 Mozart: Figaro Házassága, 2011-2012 Mozart: Cosi fan tutte, 2012-2013 Strauss: A denevér
  • 2021: A Magyar Énekkultúra Barátainak Körének tagja

Színházi szerepek:

• Mozart: Varászfuvola - Pamina
  • Puccini: Bohémélet - Musetta
  • Bizet: Carmen - Michaela
  • Bizet: Carmen - Frasquita
  • Cimarosa: Titkos házasság - Carolina/ Elisetta
  • Strauss: Cigánybáró - Saffi  (Wangeni Nyári Fesztivál)
  • Britten: Peter Grimes - Első unokahúg
  • Wagner: Parsifal - Viráglány
  • Kacsóh: János vitéz - Francia királykisasszony
  • Vajda: Márió és a varázsló - Angiolieri asszonyság
  • Vajda: Leonce és Léna - Rosetta
  • Strauss: Cigánybáró - Arzéna
  • Orff: Carmina Burana - színpadi verzió
  • Strauss: Egy éj Velencében - Ciboletta
  • Strauss: Elektra - Őszi fesztivál (Erste Vortraut)
  • Puccini: Pillangókisasszony - Kate (Margitszigeti Nyári Operafesztivál)
  • Verdi: Rigoletto - Cepranoné

Fesztiválok:

• Kypria Festival 2007, Ciprus - Carmina Burana - szoprán szólista
  • Koksijdei Fesztivál, Belgium
  • Wangeni Nyári Fesztivál, Németország
  • Music Worlds Live Symphonic Concert Show, Budapesti Margitszigeti Nagyszínpad - élő TV-felvétel
  • Budapesti Tavaszi Fesztivál, stb.

Nyelvismeret:

• Angol nyelv - B2 nyelvvizsga, felsőfokú szintű nyelvtudás
  • Német nyelv középfokú ismerete
  • Olasz, orosz nyelv alapfokú ismerete

Akkreditált kurzus-ismeret:

• Kovács-módszer