Dr. Szabó János, főiskolai tanár

Zenei tanulmányait szülővárosában, Debrecenben kezdte, majd Budapesten a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen szerzett művész-tanári oklevelet és 2006-ban DLA fokozatot.

Oktatói tevékenysége a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karához kötődik. 1986 óta oktat klarinét főtárgyat, módszertant, didaktikát, repertoár ismeretet. Rendszeresen tanít klarinétos táborokban, szervezője az évenként Debrecenben megrendezett főiskolás és egyetemi országos klarinétversenynek. Hallgatói számos alkalommal végeztek első és dobogós helyeken. Nemzetközi versenyeken egy második (USA), egy harmadik (Románia) díjat és több döntős helyezést értek el növendékei.

Három ciklusban részt vett a Debreceni Egyetem Szenátusának munkájában, és tizenkét éven át tanszékvezetőként is tevékenykedett.

Munkájának fontos eleme a kortárs zeneművek születésének támogatása, a versenyekre felkérésre írt darabok eddig tíz művel gazdagították a klarinétos irodalmat.

Minden évben megrendezésre kerül Múlt Jelen Jövő néven egy regionális klarinétos találkozó, ami az utánpótlás-bázist vonultatja fel a tehetséggondozás jegyében, ennek elnöke és szakmai tanácsadója.

1974-től 2018-ig tagja volt a Kodály Filharmonikus Zenekarnak, mint szólamvezető első klarinétos. Rendszeresen fellépett szólistaként. A zenekarral Európa valamennyi országában, Afrikában és a Távol-Keleten is szerepelt. Sok világhírű karmesterrel dolgozott és a szimfonikus zenekari repertoár nagy részét eljátszotta. Hallgatói rendszeresen részt vesznek a Filharmonikusok munkájában a zenekari muzsikus képzés fontos elemeként. Több, mint 150 operát, oratóriumot, operettet, daljátékot és musicalt játszott. A két műhelyben eddig több, mint ötezer hangverseny és élőadás résztvevője.

Díjai:

Évad Zenekari Művésze (1988), Bartók Béla-Pásztory Ditta díj (1991), Rubányi Vilmos díj (1996), Kritikusok díja (2007), Debrecen Város Nívódíja (2009), Artisjus díj (2010), Debreceni Egyetem TEK Elnöki dicséret (2012), Rubányi Vilmos díj (2014), Magyar Arany Érdemkereszt (2019), Debrecen Város Kultúrájáért díj (2021)