Dr. habil. Mohos Nagy Éva, Professor Emerita

Zeneiskolai zongora, szolfézs, általános iskolai énektanár, majd zeneiskolai magánének tanár diplomát a Szegedi Zeneművészeti Főiskolán Sinkó György osztályában, énekművész, -tanár végzettségét a debreceni Zeneművészeti Kar egyetemi képzésében szerezte Zádor Endre osztályában.

Tanított a debreceni Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakközépiskolában (1983-97), 1992 óta a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar Magánének Tanszékénék oktatója. Nevéhez fűződik a Magánének Tanszék sikeres akkreditációja, a mesterképzés két szakiránya: az opera és az oratórium (2008), majd 2010-ben a tanári mester szak. Tanszékvezetői megbízással irányította a Magánének Tanszéken oktatók és hallgatók művészi munkáját (2004-2018).

Rendelkezik DLA fokozattal és habilitált. Tudományos fokozatait a magyar énekpedagógia területén szerezte.

Publikáció:
Mohos Nagy Éva: A Debreceni Operatársulat születése és fejlődése. Tudomány és kultúra. Debreceni Szemle 2012/ 1-2.

A Debreceni Csokonai Színház magánénekeseként számtalan előadásban nyújtott kimagasló teljesítményt. Beethoven Fideliojának Leonóra és Verdi: Nabucco Abigaille szerepére a Magyar Állami Operaház is meghívta, vendégszereplései voltak ezen kívül a Szegedi Nemzeti, a Győri Kisfaludy, a Miskolci Nemzeti Színházban. Színházi szerepei mellett gyakori vendége volt koncertpódiumoknak itthon és külföldön egyaránt.

Művészi tevékenységét számos díjjal ismerték el:
Nívódíj (1987,1989,1993), Csokonai díj (1989), Kölcsey díj (1996), a Csokonai Színház Örökös Tagja (1996), Rektori Elismerő Oklevél (2012), a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje (2014), Pro Urbe Díj Debrecen (2018), Liszt Ferenc Díj (2019)

Szerepei:

• G. Verdi: Rigoletto – Gilda
  • A végzet hatalma – Leonora
  • Álarcosbál – Amalia
  • Aida – Aida (rádió közv.)
  • Nabucco – Abigaille (rádió közv.)
  • Don Carlos – Erzsébet
  • Trubadur – Leonora (rádió közv.)
  • W. A. Mozart: A varázsfuvola – Pamina, 1.Dáma, 2.Dáma, Papagena
  • Don Giovanni – Donna Elvira
  • Figaró házassága – Marcellina
  • L. v. Beethoven: Fidelio – Leonora
  • G. Bizet: Carmen – Mercedes
  • G. Puccini: Tosca – Tosca
  • Pillangókisasszony – Cso Cso Szan (rádió közv.)
  • Bohémélet – Musette (TV felv.)
  • Köpeny – Georgetta
  • Gianni Schicchi – Lauretta, Ciesca
  • P. Mascagni: Parasztbecsület – Santuzza, Lola
  • Erkel F.: Hunyadi László – Szilágyi Erzsébet, Hunyadi Mátyás
  • Kodály Z.: Háry János – Mária Lujza
  • Petrovics E.: C’est la guerre – Asszony (TV közv.)
  • J. Strauss: A denevér – Rosalinda
  • Cigánybáró – Mirabella
  • Lehár F.: A mosoly országa – Lisa

Hangversenyek, oratóriumok:
L. v. Beethoven: IX. szimfónia, W. A. Mozart: Requiem, F. Schubert: G-dúr mise, Kodály Z.: Budavári Tedeum, M. Duruflé: Requiem, L. Bernstein: Chicheste Psalm – Zeneakadémia – rádió közv., Joonas Kokkosen: Requiem, Ejnojohani Rautavara: Mariatta matala neiti – rádió felvétel

Külföldi vendégszereplései mellett (Ausztria, Németország, Olaszország, Románia, Japán) kurzusokat tartott és énekversenyeken zsűritag volt.

Mint énekpedagógus, nagy gondot fordít a hallgatók szakmai gyakorlatára. Legtehetségesebb tanítványai hazai és nemzetközi ének versenyeken nyertek, szólistaként énekelnek a Magyar Állami Operaházban, vidéki opera társulatok opera előadásaiban, koncert termekben, a  Budapesti Operett Színházban, hivatásos kórusokban.

2008-ban G. Donizetti: Szerelmi bájital c. vígoperájának keresztmetszetét mutatta be több alkalommal általános iskolásoknak a Zeneművészeti Kar Liszt Termében, Miskolcon, valamint Berettyóújfalu és Hajdúszoboszló Kulturális Központjaiban, Románia határmenti városaiban Nagyváradon, Szatmárnémetiben és Nagykárolyban.

Hajdú-Bihar megye megtisztelő felkéréseként 2010 tavaszán Erkel műveiből operagálát rendezett tanítványaival a Hunyadiak temetkezési helyén, Gyulafehérváron, amit a Debreceni Városi TV felvett.  A filmet azóta több alkalommal tűzte műsorára a Debreceni és Duna TV „Hazám, hazám” címmel.

Aktív résztvevője és magyar zsűritagja volt a Bihor-Bihar határon átnyúló Régiós Énekversenynek – (2007, 2008, 2009, 2010)

• 2010 – Nagyváradi Egyetem és a Debreceni Egyetem Magánének Tanszékeivel közös opera-operett gálát adott Nagyváradon
  • Három alkalommal képviselte tanítványaival DEZK Magánének Tanszékét Kolozsváron
  • 2010 – Viva Vox Ifjúsági Operafesztivál, Kolozsvár – Opera-operett gála