- Országos Karvezető Verseny Kardos Pál Emlékére, Szeged
Kozak Olimpiu 1. díj és a Bartók nőikar különdíja
Csonki Márta Flóra 2. díj és a Rókus Gyermekkar különdíja
- Fiatal Karvezetők Országos Versenye Lantos Rezső emlékére
Kozak Olimpiu 2.díj és Közönségdíj
- Fiatal Karvezetők Országos Versenye, Budapest, Zeneakadémia
Szikszai Patrik – 1. díj, Gerenday Ágnes díj
Csonki Márta Flóra – 3. díj és az Andor Ilona Baráti Társaság különdíja
A fenti versenyekre Dr. Török Ágnes, Dr. Kabdebó Sándor és Dr. Végh Mónika készítette fel a hallgatókat.
Legutóbb a 2024. decemberében megrendezett Fiatal Magyar Tanárjelölt Karvezetők IV. Országos Versenyén – Budapest, Debrecen, Eger, Miskolc, Pécs és Szeged egyetemeinek 11 kvalifikált hallgatója közül – Orosz Katalin, Ének-zene-Zeneelmélet szakirányos hallgatónk lett a győztes Szegeden és elnyerte a szegedi Bartók Béla Nőikar különdíját is. Felkészítő tanára Dr. Végh Mónika volt.
A Kodály Zoltán és Bárdos Lajos tiszteletére szervezett Országos Versenyen Bárdos Lajos a két zeneszerző műveivel foglalkoztak a karvezető hallgatók, az elődöntőben 10, a döntőben 15 perces próbaidővel. A zsűri a kórusművek alapos tudását, a muzikalitást, a különböző kórusokkal való közös hang megtalálását és a karvezetői rátermettséget értékelte.
A debreceni tanszék karvezetés szakirányának legújabb tanára Kocsis-Holper Zoltán, a Debreceni Kodály Kórus vezető karnagya. Irányításával újabb megmérettetésekre és komoly – neves hazai és külföldi szakemberekkel történő – szakmai kurzusokra készülhetnek a hallgatók, valamint kapcsolódhatnak a Kodály Kórus próbáihoz, koncertjeihez. Mindemellett igen korán megkezdhetik gyakorlati munkájukat a különböző kórustípusokkal, ennek is köszönhető a versenyeken nyújtott kiemelkedő teljesítményük.
A karvezetői sikerek mellett érdemes megemlíteni a debreceni kar kórusainak eredményeit, hiszen az 50 éves múltra visszatekintő Bárdos Leánykar és a tanszéki énekegyüttes 2023 őszén két első díjjal és a nagydíjjal tért haza a görögországi Paralián megrendezett Music and Sea Nemzetközi Kórusversenyről. Ezen eredménynek köszönhetően a lányok a szlovákiai Zsolnán szerepeltek meghívott bemutató kórusként 2024 őszén. Ezt követően a KÓTA meghívására ünnepi hangversenyen reprezentáltak október 23-án, a Mátyás templomban. A Zeneművészeti Kar továbbra is támogatni kívánja az együttesek külföldi versenyeken, rendezvényeken való részvételét.
Tanszékünk zeneelmélet szekciója is megismerésre érdemes, hiszen a Szesztay Zsolt és S. Szabó Márta útmutatásával kialakított tanmenet során a zenetörténet minden stíluskorszakának zenei eszköztárával, elméletével behatóan megismerkedhetnek az ott tanulók és a gyakorlatorientált képzésnek köszönhetően a különböző iskolatípusokban tanító tanárok munkájában is közvetlen, aktív módon részt vehetnek. A zeneelmélet főtárgyat oktató tanárok: Dr. Horváth Zsolt, Mike Ádám és Dr. Végh Mónika.
A képzési palettánk igen színes: a 12 féléves zeneművész tanári szakpárok (kóruskarnagy, zeneelmélet és ének-zene szakirányokból párosítható) éppúgy megtalálhatók a debreceni tanszéken, mint a 10 féléves zenetanár képzések (melyben egyházzene, valamint hangszeres szakok is párosíthatóak a zeneismerettel, ének-zenével).
A fentiek mellett fontosak BA és MA képzéseink, – melyek legújabb eleme a Művészeti Instruktor Szak – illetve tehetségfejlesztő, mikrotanúsítványt adó modulokat is kínálunk, mint például a kórusvezető, vagy egyházzenész 4 féléves részismereti képzések. Ezekre hangszeres, sőt külsős hallgatók is jelentkezhetnek a debreceni karon, és mindkét modul megfelelő időbeosztással biztosítja a szakmai elemek elsajátítását és kiváló gyakorlati helyek állnak rendelkezésre.
Dr. Végh Mónika
tanszékvezető