Magyarország és Erdély zenei hagyományának tükröződése a műzenében - A HUNGARICUS együttes hangversenye

Szeretettel várjuk Önöket az Universitas-Debrecen hangversenysorozat következő alkalmára, ahol a HUNGARICUS együttes ad különleges koncertet.

2021. november 14. vasárnap 19.00 óra
Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar - Liszt terem

MAGYARORSZÁG ÉS ERDÉLY ZENEI HAGYOMÁNYÁNAK TÜKRÖZŐDÉSE A MŰZENÉBEN (XVIII–XX. század)
A HUNGARICUS együttes előadása
Jánosi András – hegedű, Apró Anna – koboz, Kaczor Dorottya – ének, citera, dob
Közreműködik: Kaczor László – orgona

Művészeti vezető: Jánosi András

Számtalan írásos emlék igazolja, hogy az elmúlt évezred során az európai népek fiai milyen megkülönböztetett érdeklődéssel csodálták a magyar táncot. A St. Gallen-i kaland óta nagyjából ugyanúgy vélekedtek táncainkról, amikor temperamentumosnak, erőt sugárzónak, rögtönzésszerűnek, fergetegesnek nevezték a korabeli krónikások. Bár a tánczenei hagyományunkról szóló feljegyzések meglehetősen későiek, nehéz elképzelni, hogy a táncainkat kísérő zene karaktere különbözött volna a táncokétól. A 18. században már nagy számban lejegyzett és népünk, vagy a velünk együtt élő nemzetiségek által máig megőrzött táncdallamainknak éppúgy sajátja a szélsőséges temperamentumosság, a ritmusosság, az improvizáció, mint ahogyan azt évszázadokkal korábban táncainkról állították.
Az együttes műsora azt mutatja be néhány reprezentatív példán keresztül, hogy milyen hatással volt az elmúlt háromszáz év során Magyarország és Erdély hangszeres zenei hagyománya  az európai, valamint a hazai műzenére.

Műsor:

C-dúr szvit
    Táncszvit XVIII. századi magyar táncokból, amely a magyar zeneiség barokk zenére gyakorolt hatását tükrözi

Verbunkos
    Verbunkos témák, amelyek Haydn, Beethoven, Liszt, Schubert, Kodály zenéjére is hatottak, valamint egy mezőkölpényi verbunk

Táncszvit Haydn művek forrásaiból
    Válogatás Haydn egy vonósnégyesének, két triójának, valamint D-dúr zongoraversenyének forrásaiból

Haydn G-dúr (no. 25) triója rondojának magyar zenei forrásai

Magyar táncok a XVIII-XIX. század fordulójáról

Emlékezet
    Liszt XIII. Magyar rapszódiájának forrásai a népi emlékezet szerint

Rapszódia
    Liszt Ferenc XIV. Magyar rapszódiájának dallamai, ahogyan a zeneszerző hallhatta azokat

Válogatás Brahms magyar táncainak forrásaiból

Táncok a galántai kéziratos gyűjteményből
      A válogatásban elhangzanak Kodály Galántai táncok című művében feldolgozott dallamok is

Bartók: 15 magyar parasztdal
Válogatás a mű forrásaiból

Bartók Három Csík-megyei népdal című művének forrásai

Felső-Maros menti táncok Bartók gyűjtéséből
      Válogatás Bartók 1. és 2. Rapszódiájának forrásaiból, valamint Felső-Maros menti táncok Bartók gyűjtéséből

Jegyár: 2.000 Ft, diák- és nyugdíjas belépő: 1.500 Ft
Jegyek a koncert napján 18.15-től a helyszínen válthatók.