Zeneismeret szakirány felvételi követelményei (BA)

Szolfézs, zeneelmélet

Írásbeli vizsga

• kétszólamú barokk (imitációs) zeneműrészlet diktálás utáni lejegyzése
  • egyszólamú 20. századi zeneműrészlet diktálás utáni lejegyzése
  • bécsi klasszikus zeneműrészlet két szélső szólamának lejegyzése és harmonikus elemzése
  • két- és háromtagú akkordkapcsolatok lejegyzése és hangnemi értelmezése

Szóbeli vizsga

• hozott anyag: 6 mű a 17. századtól napjainkig terjedő időszak vokális irodalmából (kórusművek, rövidebb áriák, dalok). A műveket a jelölt ének-zongorás előadásban szólaltatja meg és elemzi. A hozott anyag alapján a vizsgabizottság a jelölt előadói, formálási készségéről és elemző képességéről kíván képet kapni. A művek címjegyzékét, valamint a bejegyzésmentes kottákat a vizsgázó hozza magával.
  • lapról éneklés: 18-19. századi áriarészlet vagy dal éneklése zongorakísérettel (a bizottság egyik tagjának kíséretével)
  • a bécsi klasszikus zene harmónia- és formavilága ismeretének mérése:
    • harmóniasorok zongorázása számozott basszusról vagy tanári diktálás után
    • a felvételiző vizsgaanyagából (zongora, ének) a bizottság által kiválasztott tétel komplex elemzése (bejegyzésmentes kottából)

Zeneirodalom

A jelölt zeneirodalmi tájékozottságának mérése a szakközépiskolai zeneirodalom tanterv tananyaga alapján.

Népzene

50 magyar népdal ismerete, éneklése, ebből 20 megadott, 30 pedig – lehetőleg hangzó forrásból tanulva – szabadon választott. A bizottság a dalválasztás igényességét is értékeli. A népdalokat emlékezetből, versszakaival kérjük énekelni, a jelölt ismerje a népdalok legjellemzőbb sajátosságait, néprajzi vonatkozásait, esetleges feldolgozásait. A 20 kötelező népdal Kodály – Vargyas: A magyar népzene c. kötet példatárából: 1, 2, 4, 8, 12, 13, 34, 49, 67, 85, 95, 114, 142, 154, 171, 178, 206, 250, 252, 447

A szabadon választott 30 népdalról a bizottságnak jegyzéket kell készíteni, melynek tartalmaznia kell a dalok földrajzi származási helyét is.

Zongora

Három zongoramű ill. tétel előadása kotta nélkül:

• egy J. S. Bach mű
  • egy bécsi klasszikus szonátaformájú tétel
  • egy romantikus előadási darab vagy Bartók mű

Ének

Felvételi követelmény az egészséges, képezhető énekhang. Két, különböző stíluskorszakban komponált, különböző karakterű zongorakíséretes műdal kifejező, előadása kotta nélkül. Zongorakíséretről a bizottság gondoskodik.