Dr. Tóth Anikó, adjunktus

Zenei tanulmányait Debrecenben kezdte a Simonffy Emil Zeneiskolában, majd a Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakközépiskolában érettségizett zongora szakon. Zenetanári oklevelet először a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola Debreceni Konzervatóriumában szolfézs-zeneelmélet (1994), majd orgona (1999) és egyházzene (2000) szakon szerzett. Tanulmányai befejeztével felvételt nyert a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Egyházzene tanszékére. Doktoriskolai tanulmányait Dobszay László javaslatára kezdte meg ugyanott, ahol 2012-ben mesterdoktori fokozatot kapott.

Disszertációjának címe: Sequentiák a protestáns graduálokban, témavezetője: Prof. Dr. Szendrei Janka volt. Doktori koncertjén Huszár Gál 1574-es énekeskönyvének húsvéti úrvacsorás istentisztelete szólalt meg a budapesti Kálvin téri Református templomban.

Főiskolai tanulmányaival párhuzamosan évekig a Debreceni Református Hittudományi Egyetem teológus kórusát vezette, ahol ének-zene tárgyat is oktatott. 1999-től 2005-ig a Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakközépiskolában tanított az akkor újonnan indult egyházzene szakon.

1998-tól énekel a Dr. Karasszon Dezső által vezetett debreceni Schola Calviniana kórusban. Doktoriskolai évei alatt a Magyar Tudományos Akadémia Zenetudományi Intézetének Régi Zene Osztályán középkori források facsimiléinek digitalizálásában vett részt.

A Zeneművészeti Karon 2003 óta oktat gregoriánt, recitációs gyakorlatot, népéneket, egyházzene-irodalmat és liturgikus gyakorlatot.

Középiskolás korától a debreceni Mester utcai Református Templom kántora. 2006 szeptemberétől pedig rendszeresen vezet liturgikus énekes szolgálatokat hallgatói közreműködésével debreceni templomokban, elsősorban a Református Kistemplomban.

A Reformáció 500 éves jubileumának alkalmából 2017. április 22-én Huszár Gál 1574-ben kiadott „Keresztyéni Gyülekezetben való isteni dicséretek és imádságok” című énekeskönyve alapján egy rekonstruált óprotestáns Húsvéti úrvacsorás liturgiát vezetett a Református Kistemplomban.

Ugyanebben az évben a Magyarországi Református Egyház Doktorok Kollégiumának Hymnológiai-egyházzenei szekciójának titkárává választották.