Rácz István (basszus) ének mesterkurzusa

-
A DE Zeneművészeti Kar Magánének tanszéke "Debreceni Művészeink" címmel kurzussorozatot indít.

Minden hónap egyik csütörtöki napján egy Debrecenből induló, a amagyarországi vokális komolyzenei élet kimagasló operaénekese érkezik a Karra, hogy tanácsaival lássa el az énekes utánpótlás Debrecenben tanuló ifjú generációját.

A sorozat első vendége Rácz István énekművész, aki 2022. február 24-én, 10-18 óra között tartja kurzusát a Kamarateremben.

A belépés a Kar hallgatói számára díjtalan!

Rácz István 1963-ban született Debrecenben. 1990-ben a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen szerzett diplomát. Mesterei: Lamberto Gardelli, Rico Sacchani, Peskó Zoltán, Pier Giorgio Morandi, Ács János, Mikó András, Medveczky Ádám, Kovács János, James Conlon, Petrovics Emil, Szinetár Miklós, Potyók Balázs, Fábry Edit, Bende Zsolt, Ligeti Dezső, Jevgenyij Nyesztyerenko, Hanne-Lore Kuhse, Réthy Eszter, Mircea Breazu voltak. Részt vett Hannelore Kuhse, Réthy Eszter, Ligeti Dezső és Jevgenyij Nyeszterenko kurzusain.
Pályája során több díjjal ismerték el, köztük Bartók–Pásztory-díjjal, Juventus-díjjal, Bence Miklós-díjjal, Liszt Ferenc-díjjal, illetve Rubányi Vilmos-díjjal.
A modenai Pavarotti-énekversenyen 2. helyezést ért el. 1990 óta az Operaház tagja.
Az 1992/1993-as évadban az Oper der Stadt Köln tagja, ahol többek között Sarastro (A varázsfuvola), Bosun (Billy Budd, rendező: Willy Decker), Simone (Mozart: A színlelt együgyű) szerepét énekelhette. Számos alkalommal lépett fel külföldön, így például a Savonlinnai Operafesztiválon a Nazarénust (Salome) és II. Fülöpöt (Don Carlos), Taorminában Ramfist (Aida), Stuttgartban és Bellinzonában Zunigát (Carmen), Angelottit (Tosca), Japánban a Császári biztost (Pillangókisasszony), Klagenfurtban peidg Timurt (Turandot). Többször énekelte Mozart és Verdi Requiemjének basszus szólamát, emellett a Kékszakállú szerepében hallhatta többek között Freiburg, Kuala Lumpur, Róma, Ostrava és Miskolc közönsége is.
Repertoárján Mozart (Sarastro, Osmin, Kormányzó), Verdi (II. Fülöp, Zakariás, Sparafucile, Banco, Fiesco, Ramfis) Puccini (Colline, Simone, Angelotti, Vakond, Timur) népszerű basszus szerepei mellett Muszorgszkij, Britten, Janáček, Csajkovszkij vagy Wagner művei is szerepelnek. Oratórikus repertoárján többek között Rossini Stabat Materét, Beethoven Missa Solemnisét és 9. szimfóniáját, Haydn négy nagy miséjét, Kodály Budavári Te Deumát is megtaláljuk.