Dr. habil. Scholz Anna, egyetemi docens

ENGLISH VERSION

Cselló tanulmányait a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen Koó Tamás osztályában, valamint az Egyesült Államok-beli Oberlin Conservatory-ban Andor Toth növendékeként végezte. 2008-ban a Zeneakadémián summa cum laude minősítésű doktori fokozatot szerzett, emellett 2000 és 2005 között zenetudományi tanulmányokat is folytatott.

Zeneakadémistaként részt vetett több rangos nemzetközi ifjúsági zenekar munkájában (Gustav Mahler Jugendorchester, Jeunesses Musicales Világzenekar, UBS Verbier Festival Youth Orchestra), ahol olyan karmesterekkel dolgozhatott együtt mint James Levine, Wolfgang Sawallisch, Zubin Mehta, Yuri Temirkanov és Kurt Masur. Számos mesterkurzuson csiszolta tudását (Josef Podhoranksy, Gerhard Mantel, Zara Nelsova, Guido Schiefen, Herwig Tachezi).

2003-2016-ig a Magyar Állami Operaház és a Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekarának gordonkása volt.

Különös érdeklődéssel fordul a historikus előadásmód felé: 2003 óta tagja a korhű hangszereken játszó, Vashegyi György vezette Orfeo Zenekarnak. DLA disszertációjában Bach csellószvitjeinek előadásmódját tárgyalja. Ebben a témában számos helyen tartott már kurzust, és dolgozatának kivonatos változata megjelent magyar és angol nyelven. A Zeneakadémia Doktoriskolájában témavezetőként több doktorandusz felkészülését segíti, és konzulensként részt vesz az Új Nemzeti Kiválóság Programban.

Aktív és elkötelezett kamaramuzsikusként rendszeresen koncertezik modern és barokk csellón, szívesen bővíti repertoárját ritkaságnak számító művekkel.

Munkáját több díjjal és ösztöndíjjal ismerték már el: a nyírbátori Weiner Leó Nemzetközi Hangszeres Versenyen 1998-ban első díjat, Zeneakadémiai Popper Gordonkaversenyen 2002-ben második díjat nyert, 2007-ben Fischer Annie Ösztöndíjas volt, 2009-ben a Magyar Állami Operaházban Juventus díjjal tüntették ki, 2012-ben TÁMOP Posztdoktori Ösztöndíjat kapott a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen, 2015-ben Magyar Állami Eötvös Ösztöndíjban részesült, 2018-tól a Magyar Művészeti Akadémia Ösztöndíjasa.