A Musica Profana régizene együttes mesterkurzusa

2014. április 8-án kedden 10 órától A Musica Profana régizene együttes tart mesterkurzust a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karán.

A Musica Profana 1987-ben alakult, 16-18. századi zenét játszik korhű hangszereken. Az együttes tagjai szaktudásukat nemzetközi szaktekintélyek kurzusain tökéletesítették. Neves magyar és külföldi együttesekkel és szólistákkal léptek fel különböző zenei produkciókban, fesztiválokon (Saint-Donat Bach-Festival, Tours, Varsói Opera, Radovljicai Régi Zene Fesztivál, Csíkszeredai Régi Zene Fesztivál, stb.). Az együttes rendszeresen hallható itthon és külföldön. Elismerő kritikákat kapott számos hazai és külföldi napilaptól és zenei szakfolyóirattól.

Tanárok

Andrejszky Judit, barokk ének, csembaló

A magyar régizenei élet emblematikus alakja. Orgona szakon végzett Lehotka Gábor orgonaművész tanítványaként. A barokk éneklés technikáját Lengyelországban M. Bornus-Szczycinski kontratenor tanítványaként sajátította el. A varsói tartózkodást külföldi kurzusok követték: Ausztria, London és Hollandia. A Musica Profana együttes csembalistája és énekese egyben, tagja a Corvina Consortnak is. 2009-ben a régizene felől közelített a népzene felé: műhelymunkába kezdett  Sebestyén Mártával. 2010 óta nemzetközi és hazai mesterkurzusokat tart.

Vitárius Piroska, barokk hegedű

1994-ben diplomázott a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán hegedűművész-tanárként. Európa-szerte számos régizenei kurzuson vett részt. Barokk hegedűt és kamarazenét tanított a szegedi Zeneművészeti Főiskolán. Játszott a Concerto Armonico-ban, alapító tagja és koncertmestere volt az Orfeo Zenekarnak. Jelenleg a Németh Pál vezette Savaria Barokk Zenekar koncertmestere, a Tercina és a Musica Profana együttes tagja és más régizenei formációk közreműködője, a Győri Reneszánsz és Barokk Hét barokkhegedű-tanára. Számos hazai és külföldi koncert és hanglemezfelvétel szólistája, 2007-ben a Hungaroton kiadásában mutatta be M. L. Lombardini Sirmen 6 hegedűversenyét.

Szabó Zsolt, viola da gamba

Gordonka tanulmányai után 1986-tól viola da gambán kezdett játszani több régizenei együttes tagjaként. 1987-ben a Musica Profana alapító tagja, később művészeti vezetője. Széll rita histórikus tánctanárral közösen, együttesével az első magyar reneszánsz táncház elindítója. Ezekben az években más fúvós és vonós hangszer játéktudását is elsajátította. 1990 után szlovén és lengyel együttesekkel koncertezett, majd a Varsói Kamaraopera tagja lett. 2002-től együttesével kezdte el kutatni a 16-17. századi magyar zenét, melynek eredményeként 2005-ben jelent meg a Musica Profana együttes ötödik lemeze Kájóni kódex címmel.

Kállay Katalin, furulya

Kállay Katalin a Weiner Leó Zeneművészeti Szakközépiskolában tanult brácsát Papp Sándornál és blockflötét Czidra Lászlónál, majd a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zenetudományi tanszakán és a Szegedi Tudományegyetem régizene-blockflöte szakán folytatta tanulmányait, ahol tanára Lőrincz László volt. A historikus előadásmóddal kapcsolatos ismereteit Peter Holtslag, Prehoffer Gábor és Anneke Boeke mesterkurzusain mélyítette el. Számos régizene együttesben játszik (Camerata Hungarica, Mandel Quartet, Sebastian Consort, Marquise, Excanto, Musica Profana, Savaria Barokk Zenekar, Tercina). Szerepelt a Budapesti és a Gödöllői Tavaszi Fesztiválon, a Börzsöny Barokk Napokon, a Budapesti Bach-héten, a Csíkszeredai Régizene Fesztiválon, állandó közreműködője a Művészetek Völgye Fesztiválnak. Olyan muzsikusokkal dolgozott együtt, mint Czidra László, Németh Pál, Vashegyi György, Vásáry Tamás, Philip Pickett. Tanított a Budapesti Kortárstánc Főiskolán, jelenleg a Weiner Leó Zeneiskola és Zeneművészeti Szakközépiskola, a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola, valamint a Győri Reneszánsz és Barokk Hét hangszeres kurzusának kamarazene–és blockflötetanára. A gyakorlati zenélésen és a tanításon kívül rendszeresen ír zenekritikákat, műsorismertetőket, programfüzeteket a  Művészetek Palotája, „A Zongora” sorozat, a Concerto Budapest, a  Muzsika és a Müpa Magazin számára.

A kurzus programja

  • 10.00 : “A régi újraértelmezése – egy mozgalom születése” (Az előadást a magyar régizenéről Kállay Katalin tartja.)
  • 11.00 – 13.00 : Mesterkurzusok
  • 13.00 – 14.00 : Ebédszünet (ebéd lehetséges az épületben, visszajelzés alapján)
  • 14.00 – 17.00 : Mesterkurzusok
  • 19.00 : Konzervatóriumi Esték Hangversenysorozat – Musica Profana régizene együttes koncertje, Liszt terem

A kurzusokon és a koncerten való részvétel a Gulyás György Szakkollégiumi tagoknak és a Zeneművészeti Kar furulya szakos hallgatóinak ingyenes. További információk a kiírt elérhetőségeken.

  • A kurzusokon a részvétel lehetséges barokk illetve modern hangszereken.
  • Jelentkezési határidő: 2014. április 4. péntek
  • A kurzusokon a maximum létszám 10 fő / hangszer, melyet jelentkezési sorrendben fogadunk el.
  • Jelentkezés és információ: Molnár Andrea  +36 20 239 0307
Last update: 2022. 07. 22. 14:44