Dr. Szabó János, főiskolai tanár, tanszékvezető

Zenei tanulmányait szülővárosában Debrecenben kezdte, majd Budapesten a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen szerzett klarinét művész-tanár egyetemi oklevelet és 2006 évben DLA fokozatot. Oktatói tevékenysége a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karához kötődik. 1986 óta tanít klarinét főtárgyat, módszertant, didaktikát, repertoár ismeretet. Rendszeres tanára nyári klarinétos táboroknak, szervezője az évenként Debrecenben megrendezett főiskolás és egyetemi országos klarinétversenynek, melyet eddig egy kivételével növendékei nyertek, számos második, harmadik, és különdíjjal egyetemben. Nemzetközi versenyeken egy második (USA) egy harmadik (Románia) díjat és több döntős helyezést értek el hallgatói.

1974 óta tagja a Debreceni Filharmonikus Zenekarnak jelen pillanatban is, mint szólamvezető első klarinétos. Rendszeresen fellépett szólistaként itthon és külföldön egyaránt. Zenekari muzsikusként Európa valamennyi országában szerepelt. Az együttes lemezfelvételeinek résztvevője. A klarinét tanszak hallgatói felügyelete alatt rendszeresen közreműködnek a Filharmonikusok munkájában, a zenekari muzsikus képzés fontos elemeként. Alapító tagja és művészeti vezetője az Anton Stadler klarinét kvintettnek.

Díjai: Évad Zenekari Művésze (1988), Bartók Béla-Pásztory Ditta díj (1991), Rubányi Vilmos díj (1996), Kritikusok díja (2007), Nívódíj (2009), Artisjus díj (2010), DE TEK Elnöki dicséret (2012), Rubányi Vilmos díj (2014)

Frissítés dátuma: 2017.06.02.

v1.0-alpha95