Zeneelmélet szak

Zeneelmélet szak (Alkotóművészet és muzikológia alapszak)

Szolfézs, zeneelmélet

Írásbeli vizsga

• kétszólamú barokk (imitációs) zeneműrészlet diktálás utáni lejegyzése
  • egyszólamú 20. századi zeneműrészlet diktálás utáni lejegyzése
  • bécsi klasszikus zeneműrészlet két szélső szólamának lejegyzése és harmonikus elemzése
  • két- és háromtagú akkordkapcsolatok lejegyzése és hangnemi értelmezése
  • a 18. századi zene egy jellegzetes akkordfordulatának önálló akkordsorban való elhelyezése

Szóbeli vizsga

• hozott anyag: 6 mű a 17. századtól napjainkig terjedő időszak vokális irodalmából (kórusművek, rövidebb áriák, dalok). A műveket a jelölt a vizsgán ének-zongorás előadásban szólaltatja meg és elemzi. A hozott anyag alapján a vizsgabizottság a jelölt előadói, formálási készségéről és elemző képességéről kíván képet kapni. A művek címjegyzékét valamint a bejegyzés-mentes kottákat a vizsgázó hozza magával.
  • lapról éneklés: 18-19. századi áriarészlet vagy dal éneklése zongorakísérettel ( a bizottság egyik tagjának kíséretével)
  • a bécsi klasszikus zene harmónia- és formavilága ismeretének mérése:
  • harmóniasorok zongorázása számozott basszusról, tanári diktálás után vagy önállóan alkotott akkordsor formájában
  • a felvételiző vizsgaanyagából (zongora, ének) a bizottság által kiválasztott tétel komplex elemzése (bejegyzés-mentes kottából)
Zeneirodalom

A jelölt zeneirodalmi tájékozottságának mérése a szakközépiskolai zeneirodalom tanterv tananyaga alapján. Rövid teszt kitöltése, melyben a jelölt kronológiai tájékozottságát, a fontosabb műfajok, formák, zenei szakkifejezések ismeretét kívánjuk mérni.

Népzene
  • 50 magyar népdal ismerete, éneklése, ebből 20 megadott, 30 pedig – lehetőleg hangzó forrásból tanulva – szabadon választott. A bizottság a dalválasztás igényességét is értékeli. A népdalokat emlékezetből, versszakaival kérjük énekelni, a jelölt ismerje a népdalok legjellemzőbb sajátosságait, néprajzi vonatkozásait, esetleges feldolgozásait. A 20 kötelező népdal Kodály – Vargyas: A magyar népzene c. kötet példatárából: 1, 2, 4, 8, 9, 12, 13, 34, 52, 67, 85, 95, 114, 142, 154, 171, 206, 252, 307, 447
  • A szabadon választott 30 népdalról a bizottságnak címjegyzéket kell átadni.
Zongora

Három zongoramű ill. tétel igényes előadása kotta nélkül:

• egy Bach mű
  • egy bécsi klasszikus szonátaformájú tétel
  • egy romantikus előadási darab vagy Bartók mű
Ének

Felvételi követelmény az egészséges, képezhető énekhang. Két, különböző stíluskorszakban komponált, különböző karakterű zongorakíséretes műdal kifejező, igényes előadása kotta nélkül. Zongorakíséretről a bizottság gondoskodik.

Frissítés dátuma: 2017.07.08.

v1.0-alpha95